Приказни од село Црско

Front Cover
Ин-т за македонска литератута [sic], 2001 - Folk literature, Macedonian - 211 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Приказните на Спиро Иванов во развојот на македонската
5
Предговор Е Спространов
17
За момчето и за ѓаволот што го направил среќен
33

15 other sections not shown

Common terms and phrases

Ајде алишта ама ами арап арапот бавчата бидет веќе видит видоа викна влезе глаа глаата голем град Господ градот ден дни добро доит дојде дома дошел ѓемијата еден едно Еј ели Ето жената занает заповеда зеде земет земи земја зер знаише идет изваи излезе имат имаше јунакот кажа кажет каза капиданот карат качи коа виде коа ќа колку конак коњот крсметот маж мајка малу мене многу может моише морето надвор најде наоколу напраи неа некоја неколку немат никој ними ништо одајата оит оти отиде отидоа откај очите пак пари пат патот поиќе попита попот праит прао просо пустина работа рака рече саде садрезамскиот сакат сакаш салнцето сега секој синко сиромав сите Скопје стана стоа стори таа таја тамам тамо тапани татко тије тогај толку тргна требет три тука туку ќелешот убоо Умаијон Утрината уште фати фатија цар царот царската ќерка царскиот син царштина часот честити царе чоек чоикот шадрван Штотуку

Bibliographic information