Borbata na makedonskiot narod za nacionalno samoopredeluvanje: 1912-1941

Front Cover
Kultura, 1987 - Macedonian question - 483 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Common terms and phrases

акции Балканот Балканска балканските бидејќи биле БКП борба борбата на македонскиот Бугарија бугарската буржоазија Вардарска Македонија весникот ВМРО војна воопшто востание врз врска всушност години Грција грчката двете светски војни движење дејност дел на Македонија држава другите Друштвото на народите Егејска Македонија еден земји Илинден Имено Истото јазик Југославија кедонија Коминтерната кон конференција КПГ КПЈ крајот кругови ма маке македон македонската емиграција Македонски вести македонски јазик македонското национално македонското прашање Македонци Македонците маси Меѓутоа многу народи население нација нацио национал национално самоопределување националното прашање неа неговата независна некои нив ние ните обединување оваа овие однос односно односот ое оние орган организација ослободување остварување партии периодот Пиринска Македонија повеќе политика политиката политички помеѓу поради посебно потоа почетокот Првата Првата светска војна преку притоа прогресивни рамките своето својата својот сили сите скиот Скопје создавање Според спрема македонското статии таа текот тие тогаш три туку уште фактот федеративна федерација цел ЦК шање Швајцарија

Bibliographic information