Husitství, táboři a prof. Pekař: v Masarykově Sociologické Společnosti

Front Cover
Melantrich, 1928 - Hussites - 40 pages
 

Selected pages

Common terms and phrases

Popular passages

Page 18 - ... mnoho nebo málo; ak tomu aby byli vydáni a voleni starší ze všech obcí, panských, rytířských, městských, i robotězuov, aby věrně spósobili ty věci chudým i bohatým, a spravedlivě, jakž na koho sluší, rozdány a rozděleny byly, aby nižádný sám sobě nebral, ani co kdo zachoval.
Page 18 - ... poddaný že má obě vyšší třídy prací svou živiti. Netřeba dovozovati, že tento názor je s ideálem demokratickým v nejhrubším odporu (str. 174)... Ještě výmluvnější jest ovšem, že vojsko Žižkovo, jak se z jeho vojcinského řádu dovídáme, se dělilo »v obce...
Page 16 - Tábor, shromážděný fanatickými kazateli chiliastiťkého převratu, jemuž vojenskou organisaci a programovou kázeň dali panoši a zemane z drobné šlechty, skládal se velkou převahou z lidu chudého, z vesnic i měst a městeček v jedno shromážděného...
Page 38 - Pekařova — v závěr, že -nemáme práva souditi, jako by husitství bylo působilo škodlivě na sociální vývoj našeho národa. « Za druhé byla to brožura Dra. Jana Slavíka >Po druhé v sovětském Rusku«, kde (nu str. 10-11) autor ukazuje, že ; období vyčerpanosti po výbuchu revoluční emoce« nutné nastává ve všech revolucích a tím vysvětluje, »proč anglická revoluce 17.
Page 21 - Pekaře) tragedií, nýbrž očistným řezem, kterým zbavuje se národ škodlivé hlízy násilně radikálního a nekulturního táborství.

Bibliographic information