Balada za južnoto nebo

Front Cover
Kočo Racin, 1960 - 49 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
17
Section 2
21
Section 3
22

9 other sections not shown

Common terms and phrases

ас бевме Богшьа на морето бразда бреговите полни ветки Ветровите Веќе вечерва вина и бреговите влегуваш Времето Врз дали ме чекаш Доаѓам дали добра мајка Дојди Леринко дрвјата Еден ЕЗЕРО заборави твоите пенливи запеам за тебе зеленило зелено земја земјо знам сите твои камен ковчегот на ма]ка којзнае колку корења корењата коси КОЧО РАЦИН крв лимонени бои лисјата љубов малечки Месечината мирис во мойте мо]ата тага моите мойте очи мойте раце мојата мојата тага мојот тажен глас море мртвите раце музика нај убавите нашите очи нашите сенки небото нејзините носам Ноќва ноќта Облаците оваа опинци Ох песна песни пееш пие побарам повеќе поле полни со лимонени потекува потече птица птици птиците птицо реките сё Секоја ноќ селат сенка Серско СКОШЕ СОЛУНСКО сон сонце сонцето тажна Ташковски БАЛАДА твоего твоите бели твоите пенливи вина Тетка Тогаш толку многу ние трем три УЖНОТО НЕБО умира усни циганите цигара чекаш Вера Чичко Ванчо

Bibliographic information