Balada za južnoto nebo

Front Cover
Kočo Racin, 1960 - 49 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
17
Section 2
21
Section 3
22

9 other sections not shown

Common terms and phrases

ас бевме Богшьа на морето боја бразда бреговите полни Ветровите Веќе вечерва вина и бреговите влегуваш воденски раце Времето Врз дали ме чекаш Доаѓам дали добра мајка Дојди Леринко донеси малу сонце дрвјата Еден ЕЗЕРО ЖНОТО заборави твоите пенливи запеам за тебе зеленило зелено земја земјо камен којзнае колку корења корењата коси КОЧО РАЦИН крв лимонени бои лисјата ма]ка малечки мене нема љубов Месечината мо]ата тага моите мойте очи мойте раце мојата мојата тага море мртвите раце музика нај убавите нашите очи нашите сенки небото нејзините носам ноќ те среќавам Ноќва ноќта Облаците опинци Ох песна песни пееш пие побарам повеќе поле полни со лимонени потекува потече птица птици птиците птицо реките сё Секоја ноќ селат сенка сите твои СКОШЕ СОЛУНСКО сон сонцето тажна Ташковски БАЛАДА твоего твоите бели твоите пенливи вина твоите раце Тетка Тогаш трем три тука помеѓу овие УЖНОТО НЕБО умира усни цигара чекаш Вера Чичко Ванчо

Bibliographic information