Vlaški prikazni od Meglen

Front Cover
Združenie na ženite vlainki na Republika Makedonija, 1999 - Tales - 209 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
1
Section 2
3
Section 3
5

28 other sections not shown

Common terms and phrases

ајде Ами Арно ама бабата бре вампирот вечерта виде видоа викна влезе волк волкот вратата ѓаволот гНе голема Господ дадам даде дадеш Дакија девојка девојката дедо дедото децата Добро дојде дојдоа другиот еве Еден ден еден човек еднаш едно жената загар заедно зајак замок замокот затоа зема земаа земе знаеше избега извади изеде излезе имаше јас кажа ќерка ќерката колку коњ коњот Крали Марко куќата ламјата Латин леб лисицата лозје луѓе Луди магаре мажот мазга мајка малку Меглен мене многу можеше момче момчето најде направи направија неа немаше нив ние ништо оваа работа овие овците овчарот одам одеа одеше оди отиде дома отидоа пак пари парите пасење пат патот помина попот почна праша преку работата рекоа Романски јазици сакам сакаш сега селото синот сите слушна собра сонце стави стана стигна страв таа таму татко тие Тогаш толку тргна три тука туку Утрото уште фати фатија фрли царот човекот Џаџа Штом

Bibliographic information