Čelust na vremeto

Front Cover
Kultura, 1996 - Macedonian poetry - 47 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
7
Section 2
16
Section 3
21

4 other sections not shown

Common terms and phrases

15 септември 25 ноември 94 облак ангели и цреши бавно безвредна оставнина брзите вашата бесполезност ветерот ветуваниот Вистината враќаат години ме следи далечните гумна Дали декември дното на земјата додека дојденците и ние дојденците од преку жена на тревата животински лица животот загледана заминаа зафатени зборови земја ѕвезда Избегни ја судбината исчезнувањето маѓепсан младич јули каменот клунот и мечот ковчегот на утрешнината колку крв крвавата гозба крвавите звуци летнува птица лица за клунот митари полето можеби наеднаш насмевката нашите некаде во крвта Некои Неодамна никогаш облак на исчезнувањето облакот огнот оние останаа оти парталавата пат патот песни мои повеќе потрага правдата предметите преку ридот премногу престигнување на загубеното прозорци пролетна трпеза прсти на времето прстите Птици светот на љубовта својот Сега сите Скопје смеат смртта сонот сонцето Србо Ивановски ЧЕЛУСТ стрпливо судбината на кртот тие толку тревата лежиш трошки убавината на вашата Умешните уште колкумина цреши убавината челуст на времето

Bibliographic information