Čuda i čudovišta

Front Cover
Magor, 2001 - Art - 156 pages

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Фантастиката во сликарството
7
Бош и Бројгел
28
Жак Кало мајстор на гротеската
42

11 other sections not shown

Common terms and phrases

Албрехт Дирер Александар Прокопиев алхемијата Андре Бретон атмосфера бидат Бош Брезден Брисел Бројгел ваат ведути век веќе Виктор Иго вкус владее врз вртоглавица всушност години Гоја гравирата гравири гравирите Гранвил дел дела делата дело делото додека еден вид еден друг едно Енсор епохата Жак Кало жената животот Злото иа имаат имагинација импресионизмот карневалот книгата кон крајот Кубин ликови Мадрид малку мапата маски миг многу можат можеби мошне често ната натприродното неа неговата неговиот неговите неговото некои неколку несомнено нив никогаш ните носат носта оваа овие оние Пиранези Питер Бројгел повеќе покрај помеѓу понекогаш поради постои потоа премногу преобразби природата притоа реалноста речиси романтизмот Ропс сака свет светот своето својата својот секако секогаш секој сепак Симберг симболизмот сите сликар сликарот сликата слики сликите Смртта Солана според Средна Европа станува суштества сцени таа тастиката теми Теофил Готје тие толку тука уметник уметникот уште фан фантастиката фантастичното сликарство Фландрија цртежи човекот Шагал Шарл Бодлер

Bibliographic information