Актерството на народниот раскажувач

Front Cover
Матица македонска, 2002 - Language Arts & Disciplines - 129 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
9
Section 2
23
Section 3
39

11 other sections not shown

Common terms and phrases

Ајде актер актерски ама Ами бе ваат вањето вели велит волкот волче Вражиновски времето врз основа Вроцлавски гдамина гестовите гласот Гоце Делчев Дебреште дејството детево Димо доаѓа до израз Добро утро дојде драма драмски елементи драмските еден едно елементи во народната жена животни зборува истра истражувања јас Јордан Плевнеш јунакот јунаците кеј коа колку кон Лажани лисицата личен запис луѓе Марко Цепенков Мате меѓу мечката многу момент народната проза народната творба народниот раскажувач народниот театар настаните неа неговата неговите неговото некои некоја нив ние оваа овенот овие односно оит Ојде пари повеќе преданија преку приказната приказни приказните пример проучувањето процесот на раскажувањето разбира рас раска раскажу раскажувачот раскажувачот-актер реакции рекол релацијата рече самиот својата сега сите ситуации ситуација Скопје сл случаи слушатели слушателите состојба Според Стенкоски таа смисла таков таму Танас татко творештво театар текот текстот тето тие толку Торонто три тува тука туку усната уште фолк фолклор Ше шо

Bibliographic information