Vodici od Trajan Petrovski

Front Cover
Miola,, 1971 - 80 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
7
Section 2
10
Section 3
17
Copyright

4 other sections not shown

Common terms and phrases

бара бели белутраци Благослов на лебот близни браздите ветер веќе видот вие волци гламна ГЛАС ПО ЗАБОРАВОТ гледал годините гороцвет дабот дворци Дебарца денот дивина диво дланки добрина Додека Дојдов Духот душата еден ЖИЛАВО РАСТЕЊЕ жито Заедно ЗАЈДИСОНЦЕ залебува заспивање земја земјата иде со ужина изгрев израсте Имаме името на сите јаболко Јас камен караорманија Колку трна претрна коренот крв Леле ливада ливаѓе луѓе луѓето љубов Мајка ми иде машкост меѓу мисла моето мојата рана мојот молитви наше нашето нашите носат образ оваа огниште ОМАРНИНА опијанува Останавте отров очи очите падина парче земја ПЕЕЊЕ НА ВЕЗИЛКАТА ПЕЕЊЕ НА ВОЈНИКОТ Песната ПЕТРЕТА ЛИТО пештера Плачот на времето плоди Плодот на љубовта погача поле постела пргав птица птици пченица раѓа раце рацете светол својата секој сите родни места сокот сонот сонце Сонцето софра Софрата среќник срна Старецот стебло стемни ноќ татко твојот ТРАЈАН ПЕТРОВСКИ трап треви треска три туѓи Уште чад чекор

Bibliographic information