Arhiepiskop ohridski i makedonski Dositej

Front Cover
Matica makedonska, 1995 - Religion - 255 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ ДОСИТЕЈ 1924 1981
5
ЗАМОНАШУВАЊЕТО НА МЛАДИОТ ДИМИТАР
11
МЛАДИОТ МОНАХ ДОСИТЕЈ СТАНУВА СВЕТОГОРЕЦ
20

10 other sections not shown

Common terms and phrases

17 јули Австралија автокефалноста Архиепископ Охридски архиепископот Доситеј архиереи Архиерејскиот собор бидат Богородица ваквите времето врз всушност голем Господ господин Доситеј дел денес другите Ѓорѓи еден епископ епископот Доситеј заедно Имено името Иницијативниот одбор јазик Кирил и Методиј кон Литургија љубов Маке Македон Македонската Православна Црква Македонци манастирот меѓу Меѓутоа Мелбурн мигови митрополитот многу можеше мошне нашиот нашите неа Неговата светост Неговото Блаженство некои нив ние оваа овие овојпат одлуката оние осветена Охрид Охридската архиепископија Охридски и Македонски пат патријархот повеќе поглаварот на МПЦ покрај помеѓу помош потоа првиот преку продолжи прота работи Република Македонија Светата црква Свети Кирил Свети Климент Охридски Свети Наум Свети Наум Охридски Светиот архиерејски синод Светиот архиерејски собор Светиот синод свеш свештеници свештенство својата својот сега секогаш секој синод на МПЦ сите Скопје собор на СПЦ соборјаните Соборот според Српската Православна Црква СФРЈ таа тие тогаш требаше тука туку уште храм Црква Св црквата Свети

Bibliographic information