Arsimi Dhe Kultura Ne Myzeqe (1912 - 1990)

Front Cover
Lulu.com, Aug 10, 2010 - History - 582 pages
...Nje liber voluminoz mbi 500 faqje i njerit prej kuadrove qe beri emer viteve te shkuara ne Lushnje. Libri i tij eshte nje miniere informacionin. Aty na jepet nje pamje e gjere e zhvillimit te arsimit dhe kultures ne harkun kohor 1912-1990. "Arsimi dhe Kultura ne Myzeqe" eshte nje kontribut i spikatur ne historiografine tone. Eshte shfrytezuar nje material i pasur arkivor i cili nuk ka lene ne harrese hapat vendimtare qe u hodhen ne arsimin parashkollor, fillor, shtatevjecar e te mesem qe do te conin patjeter ne ngritjen e horizontit shkencor e kulturor te rinise shkollore....
 

What people are saying - Write a review

User Review - Flag as inappropriate

Arsimi Dhe Kultura Ne Myzeqe (1912 - 1990)

Contents

KAPITULLI I
15
Kultura edukata gjuha dhe arsimi nė qytetet e bregdetit ilir
23
Vijimėsia e kulturės iliroshqiptare nė Myzeqe
30
KAPITULLI II
51
Shkollat turke dhe greke nė Shqipėri e nė Myzeqe gjatė
63
Rilindja Kombėtare Shqiptare nė luftė pėr liri pavarėsi pėr
71
KAPITULLI III
93
Arsimi nė Myzeqe gjatė Luftės Ballkanike dhe Luftės sė Parė
132
Riorganizimi i sistemit arsimor dhe i shkollės 78 vjeēare
325
Revolucionarizimi i shkollės dhe konsolidimi i arsimit
351
Shkolla e mesme e pėrgjithshme 18 Tetori dhe shkollat
388
Shkolla e mesme e pėrgjithshme Krutje
406
Shkollat e mesme tė hapura nė rrethin e Lushnjes nė vitet
421
Mėsuesi Figura qendrore
457
KAPITULLI X
496
Estrada Profesioniste e Lushnjes
506

KAPITULLI IV
183
KAPITULLI VI
222
KAPITULLI VII
235
Riorganizimi i arsimit fillor
261
Revolucionarizimi i ciklit tė ulėt tė arsimit 8vjeēar 269 Lufta kundėr Analfabetizmit
276
Hapja e shkollave 7vjeēare Arsimi 78 vjeēar i detyruar
282
Shtėpitė dhe vatrat e kulturės
512
Muzeumet e rrethit
520
Gazetaria dhe publicistika Gazeta Shkėndija
541
PASTHĖNIE
567
BIBLIOGRAFI
576
Copyright

Common terms and phrases

Bibliographic information