Avtokefalnosta na Makedonskata pravoslavna crkva

Front Cover
Nova Makedonija, 1972 - Christianity - 242 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
23
Section 2
26
Section 3
31

10 other sections not shown

Common terms and phrases

автокефална автокефалност аѕ апс1 архи архиепи архиепископ бидејќи биле Бугарија бугарската Бугарската егзархија ВМРО времето врз всушност Герман движење дел додека Доситеј другите другото Егзархијата еден еп епархии епархиите епархија епископи заради ѕе Имено Иницијативниот одбор јазик Југославија Јустинијана Прима Кирил Климент и Наум Климент Охридски кон Маке македон Македонската православна црква македонскиот македонског народа Македонци манастирот Св меѓу Меѓутоа мерки митрополитот Теодосија многу народот неа неговата некои нив НР Македонија обнова на Охридската оваа овие одлука Одлуката на Арх оѓ Ше оп општини Охрид Охридската архиепископија патријарх Пеќската повеќе поглавар поддршка покрај положба помеѓу поради првите преку прогласената работи разбира раководството на СПЦ реор1е сабор на СПЦ Самуил Самуиловото царство свештеници свештенство својата сега Синод Синодот на МПЦ сите ската Скопје словенски СНигсН Соборот според спрема Српската православна црква СФРЈ таа тие тогаш туку укинувањето Уставот уште христијанството Цариградската патријаршија цариградскиот црквата во Македонија црквата Св црковните црковно-народен собор

Bibliographic information