Beliot teror vo Jugoistočna Makedonija 1910-1941

Front Cover
Društvo za Nauka i Umetnost, 1991 - Macedonia

From inside the book

What people are saying - Write a review

User Review - Flag as inappropriate

Да, става дума за ценната книга на покойния вече д-р Димитър Галев от Струмица- "Белият терор во Югоизточна Македония 1912-1941" в 2 т.

Other editions - View all

Common terms and phrases

акциите на месните Атанас балканска војна балканските војни башибозуци Берово беследно бидејќи биле убиени борбите Бугарија бугарската бунтот Валандово Васил Велес ВМОРО ВМРО воени војната војните војници војска врз Гевгелија Георги Георгиев Глигор голем број Грција грчките двајца дезертирал дел додека Дојран другите души еден Ефрем Ефтим жандармите жени жените заедно зеле Иван измачувани Илиев Илија Јаја-ага Јанев Јован Јован Бабунски југоисточна Македонија каза Коце Коцев Кочани Крагуевац Лазаров Лесковица луѓе мажи меѓу месните чети месноста Мите Митев многу мобилизирани населени места население Неготино неколку нив Николов ните оваа овие Овче Поле Одрин околија околу октомври оние ополченец Ополченци Пехчево побегнале повеќе Подареш подоцна Поле поради потоа преку Радовиш Радовишко селани селаните селата село селото Серта сите Според Србите српската српските Стојан Стојанов Струмица таа Тасев терор теророт тие ТМОРО Трајков Тракија тур турски турскиот аскер турските Турци Турците убиен учесник учествувале уште христијаните Христо четите на ВМОРО четниците Штип

Bibliographic information