Braḱata Andreja i Konstantin Petkovič

Front Cover
MM, 1996 - History - 131 pages

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Воведна белешка
5
Вести за nреorоjот и деоста на К Петкович во
27
Македонската народна песна иоване галено дете
49

3 other sections not shown

Common terms and phrases

12 март 15 октомври автор Александар Спасов Башино Село Белград библиотеката Боговик браката Петкович веке вестник видел вич воопшто времето врз въ Глас од далека голема градови-држави Григорович дава дел департман деспот добро дописката другите Дубровник еден заб затоа Зограф Зора Ивир изъ истор^ата истражуваньа Караиик книга книгата книги кон конзул Константин Петкович Либан Либан и Либанците лингвистика литература македон Македон^а македонски манастир манастирот мегу Мегутоа Миладинов минатиот век многу можеме монаси мошне наога народи нашиот сонародник неа неговата неговиот некои неколку нив ноември обиколка оваа огледот Одеса околу октомври отъ патуваньето Петко Петкович ке писмото пишува повеке податоци поради посетил потоа Прасквица првиот прилози работи Радослав Разлаг ракописи руската руски рускиот самиот саркофазите Св Света Гора своето секако Сидон сите славист славистика следната Словен^а словенечки словенски ракописи словенските според Срезневски срьдце стантин Петкович стат^а стат^ата стихотворбата Глас съ таа текот тие Тир уште Хаиов хрисовули Цариград црквата Црна Гора

Bibliographic information