Gradskite kuḱi od XIX vek vo Makedonija: (prostorna organizacija)

Front Cover
Republički Zavod za Zaštita na Spomenicite na Kulturata, 2003 - Architecture, Domestic - 327 pages

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

ВОВЕД
11
Преглед на податоци за потеклото и формирањето
22
ФОРМИРАЊЕ НА ГРАДСКИТЕ КУЌИ
35

13 other sections not shown

Common terms and phrases

агол аѕ Албанија Ами Буе апд архитектура Београд Берово Битола Бугарија варијантни решенија век Велес внатрешен двор вториот кат голем Гостивар градовите градот градските куќи Грција двор дворот Дебар дел дело еден живеење застапени земји ѕидови имаат Карлово кат кат Цр ката катот комбинација кон Кратово Крушево кујна кујната куќа на ул куќи со чардак куќите Македонија МДСП меѓукат многу нав најчесто начинот некои нив ниво на куќата нивоа Ноиѕеѕ оваа овие оГ гНе одаја одредени оѓ организација на просторот основа основата останатите Охрид парцелата Патописот повеќе површина подрум покрај положба положбата поставени постојат приземје и кат приземје Цр приземјето Прилеп применети простор простории просториите просторија просторната организација просторот на чардакот различни РЗЗСК сите скагАак скали скалите Скопје снимка на авторот соба Софии според Струга Струмица таа теренот Тетово тие ТНе тремот трем три Турција улицата уште форма форми чардак и трем чардаци Ше Штип штипско Ново Село

Bibliographic information