Heraklit

Front Cover
Matica makedonska, 1997 - Language Arts & Disciplines - 278 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
75
Section 2
109
Section 3
120

6 other sections not shown

Common terms and phrases

аѕ Анаксимандар антиката апд апсЈ Аристотел боговите веќе веројатно водата војната воопшто врска всушност ѓЃ1е глаголот дава даден дел добива додека доколку душата душите еден едно едно-мудро Ефес животот затоа збор зборови зборот зборува значенски значење значењето Ѕевс идејата изразот испарување истакнува јѕ КЈгк коментар кон космички Кратил Ксенофан лакот лаута логос логосот луѓе луѓето Магсоујсп меѓу Меѓутоа метафора многу можеби моќ мудроста наедно наспроти настанува начело начелото НегасПТиѕ неговата неговиот неговото некои нештата ниту оваа овие оѓ оган огнот означува ОЈе1ѕ оние определба останува пак Парменид Персија Питагора Платон повеќе подлога правда престер претстава произлегува пројави различни реченото С1етепѕ самиот светот своето својата својот секој сепак сите нешта Сјдоп смета смисла смртта сонцето Сопспе сосема сп според спротивностите став ставот строеж строежот таа Талес ТЃ1е тие токму толкување толпата Тпе тука туку упатува философ философија философот фр фрагмент фрагментот хармонија Хбуос хеленската Хераклит Хераклитовата Хераклитовиот Херодот Хесиод Хомер човекот

Bibliographic information