Историја на идеите на почвата на Македонија: прилози за изтражувањето на историјата на културата на почвата на Македонија

Front Cover
Георги Старделов
Македонска Академија на Науките и Уметностите, 2000 - Macedonia - 225 pages

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
1
Section 2
5
Section 3
11

23 other sections not shown

Common terms and phrases

Аристотел архитектура Балканот балканска балканските Београд Бидев бидејќи Блаже Ристовски Бугарија веќе Византија влијание времето врз всушност Георги Старделов говорен јазик грчкиот дел денес Димитар Кондовски додека другите духовен духот Ѓузелов еден едно експресионизмот елементи животот затоа значење идеи идеите идеја идејата идентитет Имено историјата историски јазик јазикот јазици Јован Кукузел којшто кон контекст концепт Кукузел култура културата ликовна македон македонската македонски манихејството Мартиноски меѓу мислење митот многу можат можеби монотеизам народи нашето неа неговата неговиот неговите неговото некои нив нивната нивните ниту оваа овие однос односно одредени околу оние Петковски повеќе поради постои православната прашање прашањето првата преку претставува природата Прличев Рацин религија религиски самиот Сварог светот своето својата својот секој сепак сите Скопје смисла сосема според среден век станува таа теологија тие тогаш токму традиции традиција туку Турција уметност умот уште федерација философ философија философски форма Хегел Хомер храмот ХХ век црквата човекот шаховската шаховската табла шахот Шелинг

Bibliographic information