Karpošovata buna

Front Cover
Naša kniga, 1988 - 363 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
9
Section 2
22
Section 3
35

26 other sections not shown

Common terms and phrases

Австрија ајдути ајдутите алах бакар Бенде веќе волк врз Гаврил главата гласот даб ден добро додека долго душата еден еднаш едно еминот ефенди животот зад затоа земја земјата знаеше ѕверови имаше јас Јеген-паша Јоаким калуѓер карванот карпа Карпош Карпошовата колку кон коњите Коњух Кратово Крива Река Куманово Лесновскиот манастир лицето луѓе луѓето малку меѓу Меѓутоа миг мислеше многу можеа можеше момент мошне навистина најде ната нашите неа небаре Невена неговата неговиот неговите неговото некаде некое некои некоја неколку немаше нив нивните ние никогаш никој ните ништо оваа овие околу оние Откако очите пак пат патот пекол Петруш пештера пештерата Пиколомини повеќе потоа почна праша преку продолжи работа раја рака раката раце рацете рече Ризај Заифи-бег рисот рудниците сакаше самиот светлина своето своите својата својот себеси сега секој селанец Селим селото сето сите Скопје смртта сосема срцето страв стражарите Страхил таа таму тат татарски татко тие толку тука туку уште ше

Bibliographic information