Makedonskata borbena narodna lirika

Front Cover
Matica makedonska, 2004 - Folklore - 417 pages

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

НАРОДНАТА БОРБЕНА ПОЕЗИЈА
7
Крале Марко легенда и стварност
59
Хипотезата на Мисирков за популарноста на Крале Марко
166

17 other sections not shown

Other editions - View all

Common terms and phrases

ајдути ајдутски ајдутските баладите Београд Берово бидејќи Блаже Ристовски борба борбата борбени варијанти веќе веројатно ВМРО Волкашин востание времето врз всушност гората горо Гоце Делчев Даме Груев дедо дел дело другите дружина еден епика епос епски затоа збирката Иљо војвода имаат Инаку Јане Сандански јас јунак јунаци кон крајот Крале Марко ле леле мајка македон Македонија Македонски Малешево Малино Марко Крале Марковица меѓу Меѓутоа Миладиновци Мисирков Михајлов многу мома мотиви мотивот МРНП народната поезија народни песни народните народното народот настан ната натаму нашите неа неговата неговиот неговите неговото некои неколку нив нивната нивните ните НОБ оваа песна овие песни одделни ое оние оо освен партизански пејач пеона пеони пес песна песната песните Пиринска Македонија планина повеќе поезија популарност поради потоа прашање првата преданија револуционерни песни речиси Русиново својата својот секако сепак сите ски Скопје според сс султанот таа творештво тие тогаш токму толку традиција три туку Турците уште Цепенков Црнушанов

Bibliographic information