Makedonski narodni prikazni, Book 5

Front Cover
Makedonska kniga, 1989 - Fiction - 366 pages

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

619
62
37
365
194
366

Other editions - View all

Common terms and phrases

ами Арап арно ама ас АТ баба биде]Еи биди биле Битола Богоро]ца бре вапирот ватил веднаш веЕе Велес видел викаат вода водата волк геми]ата голем Господ градо дал дедо Но]о ден ден-денеска дервиши дни дошол друзи Еве еден едни едно Еерка Елен-скок ет Ете жената животинки згора здрав]е зел зем]а зем]ата зер изворот иконата имало имат името Исар кале калето камеъье коа Ее колку коъьо куЕа куЕи лисица лугето ма]ка магаре манастир манастирот Марко местото многу можи на]после навите напраил нашол неа неко]а некоаш неколку нив ништо Но]о ноЕе оваа одат оди околу оти Ее отишол Откоа пак пари планината поеЕе ПРЕДАНИЕ прикажуа приказни Прилеп работа рака рекла рекол саат свети свети Петар сега секо селанец селото сениште сет сите сонце сонцето сопрво сп стори таа тамо татко Тето тие зборои тики толку три туку Турците уште Фараон цар царо царот Цепенков црквата чоек чоекот чул чумата чунки

Bibliographic information