Nemolkliva zemja

Front Cover
Makedonska kniga, 1976 - 52 pages

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
5
Section 2
47
Section 3
48

Common terms and phrases

бдее над зборот бела дарпна црвена бие БИЛНА ВОДА оваа бистра богомила болка море бука векови верувам во}ната ВОДА оваа ода гледа гоцевиот лик дамар делчев ден од нок денот горешт остави долго тоа зрно збора зборот слобода земјо знаме зрно смртно јас камен клето краја крв крена кренат крчали]а куршум лик е светилник магија македони]а македонија минат мир се бара може мракот назад ке невреме нема нежна рака немолклива земја нок нокта оваа оваа мачена слика оган однесе остави и гореж отвора охрид пат песна петстотини планина плиска подолго ке тагува преболи прегазе пука пушка за слобода рана римуваиа форма туку сатана сека слика смрт снегот соне сё спие стега стори стражар што бдее тага талас тебе ке има тече тешки три молка Тришо уредник утро крчалијо ти фашиска цвета цембос нека фати црвена се бои црн црни црно ко алтан црно море црното четата четириесет и прва чува чума штура

Bibliographic information