Otpor na Makedonija vo vremeto na turskoto vladeenje, Том 3

Предна корица

Между кориците на книгата

Какво казват хората - Напишете рецензия

Не намерихме рецензии на обичайните места.

Съдържание

Раздел 1
7
Раздел 2
20
Раздел 3
40

29 други раздела не са показани

Други издания - Преглед на всички

Често срещани думи и фрази

август ајду ајдути ајдутинот ајдутите ајдутска дружина ајдутската ајдутски ајдутските ајдутството акчиња април арамбаша бидат бидејќи биле Битола Битолско борба вале век власти војвода врз главно гледа години голем градот дејност додека дознаваме документи доста друг другите дружината еден еден документ една едно жителите затоа значи иако извори имале имало Јован јули кадијата каза казна класа кон куќата лист лица лице луѓе мај Македонија македонската март меѓу Меѓутоа места место многу можеле муслимани напади нападнале напаѓале наредба наредено народна народот население начин некои неколку нив нивните ните обично оваа овие овој ограбиле оделе околу октомври оние оружје пак пари период песна песни повеќе податоци поезија покрај помеѓу поради потоа право преку пример разни својата својот секој села селани селаните селата село селото син сите Скопје случај София според судот тат тие тогаш три туку турската турски турски документи турските турските власти Турците уште фатен ферман Челеби чело често

Библиография