Personifikimi nė poezinė popullore shqipe

Front Cover
Krijuesi me anė tė personifikimit i qset gjithėsisė vazhdimisht pėr ta njohur dhe pėr ta trajtuar nga njė asoekt i ri,nė aspektin estetik,i cili ndryshon nga aspekti i njohjes praktike.Njeriu natyrėn pais me emocione,me manifestime pėrjetimesh qė pėrngjajnė me ndjeshmėrin e njerėzve.Kėshtu,pas njohjes sė drejtpėrsėdrejtė praktike,pas pėrceptimit me anė tė shqisave nė kontaktet e pėrditshme me kėtė botė personifikimi i jep botės materiale vetitė e ndjeshmėrisė dhe aftėsinė e arsyes.Ajo botė,ndryshe nga bota praktike,kryen funksione aktive emocionale-komunikuese dhe ndjek zhvillimin dinamik tė aksioneve tė veprimeve tė vetėdijshme.Bota e humanizuar futet nė mėnyrė krijuese nė veprėn letrare me karakteristika tė theksuara njerėzoredhe me ndėrgjegje sikurse vet njeriu.Faktikisht krijuesi paraqet njė fitore nė shtrirjen e njohurive nė kėto relacione tė gjėra.Kėshtu gjithėsia merr pjesė,meqė pranohet ekzistenca e saj,nė jetėn krijuese artistike si personazh i barabartė me njeriun.Nė krijimtari ajo nuk shfaqet si botė statike e gurtė,nuk shfaqet as si stoli ose shėmtim,por shfaqet me tė cilin pėrkojnė ngjashmėria e botės sė brendshme.Njeriu primitiv e ka vėrejtur se gjithėsia,dukurit e saj,nuk janė si duken nė pamje tė parė,tė gurta,tė pandjenja,tė pacivilizuara.Atė gjallėri njeriu e mbajti nė kujdes gjithmonė dhe e aktivizoinė fronte tė reja qė pėrfaqsojnė dinjitetin shpirtėrorė tė njeriut pėrmes artit,ndamas aspektit tė interesave dhe dobive tjera praktike.Kėshtu nė natyrė kanė vepruar vazhdimisht aspekte tė kurreshtjes hulumtuese tė njeriut,kurreshtja praktike,teorike dhe ajo imagjinativo-religjioze,kurreshtje tjera pėr ta pėrfituar tėrė hapsirėn mbrenda tė cilės njeriu qysh nė kohnat e lashta ėshtė dukur i vogėl,sidomos atėhere kur kishte vetėdije tė ulėt dhe mundėsi tė vogla pėr njohuri shkencore.Njeriu nė mungesė tė njohurive filloi tė besojė nė veprimet e shpirtit dhe nė pavdekshmėrin e tij.Kėto pėrpjekje sollėn animizmin,bazėn e besimeve,tė cilat edhe si religjion kanė pėsuar ndryshime tė dukshme.

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Captina II
36
Captina III
52
Kaptina IV
70

5 other sections not shown

Common terms and phrases

Bibliographic information