Pogledi i promeni

Front Cover
Matica makedonska, 1995 - Economic forecasting - 292 pages

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

ВОВЕДНА БЕЛЕШКА
13
УПРАвУвАЊЕ СО ФАКТОРитв нА РАзвоЈот или
21
НЕкои констАТАции идЕи ДилЕми и сугEстии
29

13 other sections not shown

Other editions - View all

Common terms and phrases

акумулацијата аспект бара бидат ваат вање високата врз години гранки дел денес друга страна еден економ економската економски економскиот развој ефекти ефикасност задолженост земјата земјите знаење изградба изградување Имено ин инвес инвестициите инвестициониот сектор индустрија информатиката информациите Источна Германија итн Јапонија капацитети коишто кон користење крајот критериуми меѓу Меѓутоа металургија модел можат можности населението ната науки некои нив нивната нивното ниво ните обем објекти образование оваа овие одделни одделните односно околу опаѓање општествената општествени науки општество општеството основа основните период повеќе посебно потребите прашања преку приватизација Притоа произ производството промени промените процес процесот работа работната сила развиените земји развоен развојот репродукција Република Македонија ресурси својата секоја семејство семејството систем системот сите Скопје сл Словенија сопственост социјализам СР Македонија средства СРМ станува степенот стопански стопанскиот развој стопанството структура структурата супституција СФРЈ таа смисла техно технологија технолошки тие тор транзиција трудот услови утврдување учество уште фазата фак фактори факторите цел development economic

Bibliographic information