Politikata na BRP(k) sprema makedonskoto prašanje vo periodot 1944-1948

Front Cover
Naša kniga, 1976 - Bulgaria - 285 pages

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Common terms and phrases

армија Балканот балканските народи биле борба борбата братска БРП(к Бу бугар Бугарија бугарската бугарски бугарскиот бугарските бугарското буржоаската буржоаската опозиција вање ваше веќе влада владата власт војна врз врз база всушност Грција движење дел Димитров дојде држава другите еден емиграција живот земјата земји знаме идеал израз интереси истакнуваше јазик кедонија кон крај култура Ма Маке македон македонската нација македонската национална Македонци Македонците меѓу Меѓутоа напорите народи Народна население населението наслов Наспроти ната нејзината нејзиното ние нија нова Југославија новата НРМ обединување односи оние опозицијата ослободување оствари остварување отцепување партии партија Пиринска Македонија повеќе покрај политика политиката политиката на БРП(к поради посебна посебност права право правото прашањето преку претставниците претставуваше работи Работническо дело развој развојот разрешување рамките резултат Република самоопределување свест своето свои своја својата својот сили сите ската скиот Скопје создавање сојуз според спрема македонското прашање страна таа текот тие Тито Тракија туку услови условите уште фактот фашистичките фронт ЦК шовинизам

Bibliographic information