Quo vadis scriptor

Front Cover
Naša kniga, 1988 - Macedonian literature - 294 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
9
Section 2
21
Section 3
37

22 other sections not shown

Other editions - View all

Common terms and phrases

Андреевски Анте Поповски барем бездруго Бели мугри Београд Блаже Конески Бранко Варошлија веќе времето врз всушност години дел делото денес Димитар Солев додека еден едно животот затоа збор зборот знае извесни израз имаме јазик јас колку композицијата кон Константин Миладинов Кочо Рацин критика критиката Култура макар македон македонска литература Марко Цепенков меѓу Меѓутоа мисла Митрев многу можат можеби можеме момент Моно Самоников мошне навистина ната нашето нашиот нашите неа неговата неговиот неговото некои нив ние ништо ност оваа овие однос одошто онаа оние општество освен останува пак писател писателот повеќе поезија поезијата поет постои прашање преку проза прозата работи разбира развиток раскази Рацин реализам роман романот сака самиот светот своето својата својот себеси сега секогаш секој сепак сите Скопје смисла современ современата македонска современиот сопственото сосема социјалистичкиот реализам според сфаќање таа таков тво творец творецот творечки творештво творештвото тие тогаш токму толку традицијата три тука туку уметноста уште човек човекот

Bibliographic information