Ramna zemja ; Kuḱa pod kaleto

Front Cover
Misla, 1984 - Literary Criticism - 516 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Other editions - View all

Common terms and phrases

ама Ангелина бидејќи вагон велеше ветрот веќе влезе внатре вратата врз Германци главата гласот гледаше Грција дворот дедо ден денот децата Димостен добро додека дојде Доне другарот другата другите еден еднаш едно жената животот зад заедно затоа зборуваше земја земјата знае знаеше излезе имаше јас колку кон Костадин крајот куќа куќата лицето луѓе луѓето маж мајка малку Мандулски мачки меѓу мислата многу можеби можеше навистина надвор ната неа небото неговата неговиот неговите неговото некаде некое некои некоја немаше нив нивните никогаш никој ништо нозе нозете ноќта оваа одајата Одборот околу онаа оние опинци остана оти очите пак Папокот пат Пела Пелагија повеќе подоцна полето потоа почна преку прозорецот работа раката рацете рече речиси сакаше својата својот сега селото сите Скопје сламата сонце сонцето сосема срцето Сталин старецот таа таму Танаско татко тие тогаш токму толку три тркалата тркало тука туку тула улицата устата уште црници чад Чана чиниш човекот шините

Bibliographic information