Svedoštva za Kiril i Metodij: slovenski i latinski izvori

Front Cover
Radmila Ugrinova-Skalovska
Misla, 1989 - Christian saints - 120 pages

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
15
Section 2
54
Section 3
68

7 other sections not shown

Common terms and phrases

Анастасиј апостолскиот престол архиепископ бидат бидејќи блажениот Климент Бог Бога божја божји браќа веќе вера верата вие врска голема гореспомнатиот Господ грчки јазик ден добро додека дојде друг другите духот Еве Евреите еден епископ епископот ерес животот житие завет заедно заради Затоа зборови земја земјата името испрати истиот јазик јас Кирил и Методиј Кирилово книга книги којшто кон Константин Константин Филозоф латински легенда луѓе луѓето маж меѓу многу молитва Моравија мошне моштите нашиот нашите неговата неговиот неговото некогаш некои нив ние Нитра ниту оваа овие одговорија оние оти откако отци пак Панонија Панонските легенди папа папата пат повеќе помеѓу поради потоа првиот пророците псалми рекоа рекол рече Рим римски самиот Сарацени Сарацените светата свети Светиот дух светите своето својата својот секој сета сиот сите словенски словенските според Стариот завет таа таму татко тебе тие Тогаш толку три тука туку ученици учител уште Филозофот Философ Хадријан Херсон царот црква црквата чест

Bibliographic information