Velika Britanija i Makedonija: dokumenti. Makedonskoto avtonomno dviženje vo severozapadna Grcija : negovata postavenost i segašna istorija : 1941-1945

Front Cover
In-t za nacionalna istorija, 1998 - World War, 1939-1945 - 208 pages

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
4
Section 2
17
Section 3
18

13 other sections not shown

Common terms and phrases

1-от баталјон 17 октомври 26 јуни 9-та дивизија автономија април баталјонот бидејќи биле Битола британските Бугарија Бугарите бугарската бугарски бугарските Велика Британија веројатно верува ВМРО војната војска вратил врска Германците главен голем Гоце границата група групи Грција Грците грчка Македонија грчката грчки грчките движење декември дел делот на Македонија дивизијата дознава ЕАМ ЕАМ/ЕЛАС Егејот Егејска Македонија еден Едеса единици ЕЛАС заминал известува извештај Илија Димовски истакнува Југославија југословенска Македонија јули јуни Калчев ККЕ ККМ Кожани команда командант кон крајот Костур Костурска околија Костурско КПГ Лерин Леринска околија лидер луѓе Македонија под Грција Македонци Македонците малцинство март меѓу Меѓутоа многу Монастир неговата неговиот некои нив нивната ние ноември оваа овие однесува околу октомври организација отпорот Охрана Охраната Палестра повеќе повторно подоцна политички комесар поради постојат почетокот прашање преку Преспа пропаганда рамките северозападна сега септември сили сите Скопје Славомакедонците СНОФ Солун станал страна таа текот територија тие уште Флорина цел членови штаб

Bibliographic information