I Panjohuri nė rrugėn pėr nė Emaus: Kush ishte ai Njeri? Cili ishte Mesazhi?

Cover
GoodSeed International, 02.09.2013 - 296 Seiten

Albanian version of The Stranger on the Road to Emmaus.

Ėshtė quajtur “libri mė i keqkuptuar nė histori”.

Nė emėr tė tij janė bėrė luftra, prej tij kanė nisur skandale, politikat janė formuar dhe riformuar nga fjala e tij. Teologėt e kanė mbrojtur, por edhe e kanė fyer. Skeptikėt kanė bėrė tė njėjtėn gjė. Nėse je njė anėtar tipik i racės njerėzore, ke dyshuar shpesh rreth “bujės” sė Biblės. Por pyetja mbetet:  “Ēfarė thotė me tė vėrtetė?”.

Ky libėr shpjegon nė mėnyrė tė qartė e logjike temėn mė tė lartė tė Biblės. Nė vend qė tė fokusohet nė njė pjesė, duke mos lėnė pas dore kėshtu tė tėrėn, autori lidh nė mėnyrė kronologjike tėrė tekstin nė njė dramė tė madhe universale, duke i parė ndodhitė nga perspektiva e atyre qė kanė pėrjetuar historinė nė zhvillim e sipėr. Rezultatet janė ndonjėherė komike, ndonjėherė rrėqethėse, por gjithmonė besnike ndaj qėllimit tė tekstit.

Kur tė mbarosh sė lexuari, mund t’i kesh besuar “Librit” si asnjėherė mė parė, ose mund tė vendosėsh tė mos i besosh. Qėllimi i autorit ėshtė qė ta lėrė kėtė vendim nė duart e tua.

“Edhe pse kisha 30 vjet qė shkoja nė kishė, Bibla nuk kishte kuptim pėr mua. Ishte thjesht njė grumbull historish pa lidhje. Tani kuptoj qė Bibla pėrputhet e tėra nė njė mėnyrė tė qartė e logjike. Ėshtė me tė vėrtetė e pabesueshme”. 

 

Häufige Begriffe und Wortgruppen

Autoren-Profil (2013)

John R. Cross shkruan nė bazė tė njohurisė sė fituar gjatė njė studimi jetėsor i Biblės. Ai ka fituar pėrvojė tė madhe gjatė udhėtimeve dhe tė jetuarit jashtė vendit tė tij. John-i dhe familja e tij janė nga Kanadaja.

Bibliografische Informationen