Rečnik na narodnata mitologija na Makedoncite

Front Cover
Tanas Vražinovski
Matica makedonska, 2002 - History - 471 pages

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
7
Section 2
11
Section 3
21

33 other sections not shown

Common terms and phrases

аѕ апс1 баење Београд бидејќи биле божество вампир Велес Велигден веровања у Скопској верува верувало верувања вода водата Водици Вражиновски времето врз Господ даб дел ден денес детето додека дожд другите Ѓурѓовден еден ЕИ жените Живот и обичаји животот заедно затоа здравје Земја земјата изгрејсонце ИСК-ММ Кази Караџоски Кн Књ кон култот куќата Лит луѓе луѓето магиски македон Македонија Македонски народни Мариово меѓу митологија на Македонците МК многу моќ Народна митологија народната народни умотворби народните верувања народот неа небото невестата неговата неговиот неговото некои нив Обичаји и веровања обичаји народни обично обредни обредни активности обредните овие оган огнот оѓ околу Освен Перун песни плодност повеќе поврзани Поговорки поради постои потоа празници и обичаи преданија преданијата преку претставува Прилеп работи Радовиш разни растенија Ристески св сврзани СЕЗб секогаш Симоска сите СКА Скопје Скопје-Прилеп Скопска Котлина Скопској Котлини Словени смртта Сонцето Соработници стоката суштества таа тие три уште цел Цепенков човекот

Bibliographic information