Zastosowanie narzędzi IT w badaniu opinii usługobiorców na przykładzie służby zdrowia

Front Cover
Wydawnictwo Uczelniane Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Jan 1, 2016 - Business & Economics - 135 pages

 Obecne czasy to okres triumfu różnego rodzaju urządzeń obliczających, do których dawniej zaliczano głównie komputery. Rozwój sieci komputerowych (w tym Internetu), pozwolił na wykorzystanie efektu synergii w komunikacji. Spowodowało to dosłownie „zasypanie” naszej cywilizacji danymi, informacjami. Te zasoby są magazynowane przez coraz szybsze i obszerniejsze w miejsce do ich magazynowania serwery oraz urządzenia o podobnym przeznaczeniu. Zjawisko nazywane w literaturze anglojęzycznej „big data” jest już faktem, z którym należy się zmierzyć.

Niniejsza monografia jest podsumowaniem pracy interdyscyplinarnego zespołu ekspertów oraz redaktora publikacji – dra Krzysztofa Śmiatacza – w trakcie stażu badawczego pt. „Wykorzystanie text miningu w badaniach marketingowych”, zrealizowanego w okresie od 1 września do 31 grudnia 2013 r. w przedsiębiorstwie Softeam sp. z o.o. w ramach projektu Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie (WSE) pn. „BRing. Nauki społeczne dla gospodarki”. Projekt ten WSE sfinansowała na podstawie umowy zawartej w dniu 4 czerwca 2012 roku z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Projekt WSE wpisuje się w inicjatywy zmierzające do podniesienia innowacyjności polskiej gospodarki.

Celem autorów była deskrypcja teoretycznych i praktycznych zagadnień związanych z wykorzystaniem oprogramowania text mining do analizy danych tekstowych z wiadomości SMS na przykładzie badania opinii pacjentów Centrum Onkologii w Bydgoszczy (COB). Prace badawcze zostały przeprowadzone z wykorzystaniem wiedzy i umiejętności interdyscyplinarnego zespołu ekspertów – pracowników uczelni wyższych z obszarów nauk takich jak:  informatyka w zarządzaniu, nauki o zarządzaniu, nauki o poznaniu i komunikacji społecznej, psychologia, socjologia. W monografii zaprezentowano spojrzenie na cel prac badawczych przedstawicieli: informatyki w zarządzaniu, nauk o zarządzaniu, nauk o poznaniu i komunikacji społecznej oraz psychologii.

Monografia może stanowić źródło informacji dla osób zainteresowanych innowacjami w zarządzaniu, czyli dla menedżerów, stażystów, praktykantów, studentów i naukowców zajmujących się nie tylko naukami o zarządzaniu i poszukujących przykładów zrealizowanych prac badawczych próbujących łączyć teorię z praktyką zarządzania na poziomie interdyscyplinarnym.

 

Bydgoszcz, dn. 14.07.2016r.

 

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Common terms and phrases

Bibliographic information