Luǵe i volci ; Sudovi ; Crveniot konj

Front Cover
Misla, 1984 - 478 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Common terms and phrases

ама Аритон Аџигого беснило Вани велам вели веслање ветер веќе влакно волци волците врз главата гласот гледаше голема градината градот Грција двајцата дедо ден дивина добро додека дојде долго Дочо драхми еден еднаш едно ете животот забележа зад затоа земја знае знаеше знам ѕидови имаше Јана јас Кајмакчалан кобила колибата колку кон коњот коските куќа куќата кучињата Ленче луѓе луѓето магарето мајка малку Марија меѓу мене мислеше многу можам можеби можеше мојот навистина неа небото неговата неговиот неговите неговото немаше нив ние никогаш ништо ноќ ноќта оваа овие огнот одеше околу онаа оние остана оти очите пак пат планината повеќе потоа преку пустина рацете реката рече Рина Сабрија сакаше самар своето својата својот себе сега секогаш селото сепак сето сигурно синот сите сонце сонцето сосема срцето старецот стрико Борис сфати таа таму татко Ташкент Ташко Георгиевски тие тогаш токму толку три тука туку уште Филип целата Црвениот коњ човекот Шујде

Bibliographic information