Istorija na makedonskiot narod, Volume 1

Front Cover

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
3
Section 2
4
Section 3
5

13 other sections not shown

Other editions - View all

Common terms and phrases

Аварите ајдутите акчи Балканот Балканскиот Полуостров Београд бидејќи биле Битола богомилското движење Богородица Бугарија Василиј век веќе визан Византија византиската византискиот владетел власт воени војска востанието времето врз голем број градови градовите градот Грција движење дел добро додека Драч држава државата другите Дунав еден живописот заедно Затоа земја земјата икони имал имале имало имоти императорот јазик Климент кон Константин крајот луѓе Маке Македонија македонскиот Македонските Словени Мала Азија манастир манастирот меѓу Меѓутоа многу можеле население населението неговата неговиот неговите некои неколку неолит нив нивните ните области оваа овие одделни околу оние Освен Османската империја Охрид Охридски Пелагонија период племиња повеќе подоцна покрај положба помеѓу поради потоа почетокот преку Прокопиј самиот Самуил своето својата својот сега секако селаните сите склавинии Скопје Словените словенската Солун според таа тврдини текот Теофилакт територија Тесалија тие тогаш Тракија три туку турската турските Турците уште феудалните феудалци феудалците цар Цариград царот целата црква црквата Св

Bibliographic information