Македонија под турската власт: статии и други прилози

Front Cover
Ин-т за национална историја, 2006 - History - 321 pages

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
7
Section 2
11
Section 3
19

24 other sections not shown

Common terms and phrases

авторот акчиња Београд бидејќи биле регистрирани Битола број бројот БуГарија Бусилци Вардар век веќе Велес Велешката нахија Велешко веројатно вкупно Волкашин времето врска Голо Брдо градот дава данок Дебар дел дена додека дојде другите еден Ениџе Вардар жители жителите зема едно акче името имиња исламизацијата Истанбул Истанбул се пристига истиот Истото каза Камхи касаба и каза кон краиште крајот маала Македонија малку манастирот Матковски меѓу Меѓутоа многу можело муслиманите наоѓа наоѓало населби население нахијата неговата неговиот неговото неженети некои неколку нив нивните област оваа овие околу ориз Освен Охрид пат повеќе податоци подоцна покрај попис пописите пописни дефтери пописот поради потоа прашање прашањето преку Рафаел самиот санџак својата секако секој села селата село селото семејства Сепак Серез сите Скопје Скопското краиште Солун според Струмица султанот таа Тари тие Тиквеш товар се земаат тогаш токму Тополка три тука туку турската Турски документи турските турското уште христијани цит Челеби џамија

Bibliographic information