Otpor na Makedonija vo vremeto na turskoto vladeenje, Volume 1

Front Cover
Misla, 1983 - Macedonia
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
7
Section 2
9
Section 3
14

21 other sections not shown

Other editions - View all

Common terms and phrases

авариз аваризот акчиња АРХЕ10И барале Бер бидат бидејќи биле Битола Битолско ВА1ДРАВЕЛЛН валија век викал власт воен давале давачки данок даноци даноците дел диван добиток дознаваме државата другите Евреи еден ферман едно жалби жалеле жителите задолженија затоа земал земја имало имдади ислам исламот Истанбул јаничари кадиите кадија кадијата каза кон лист лица луѓе Македонија медреса меѓу Меѓутоа многу можеле муслимани муслиманите назив наредба наредувало население населението некои неколку нив нивните ните нузулот обврска оваа овие овци оделе оние Отпорот пак пари пасиште платат плаќаат плаќале плаќањето повеќе покрај поради потоа преку разни раја рајата РЕСМИ румелискиот сакале својата својот секој села селанец селани селаните селата село селото сите Скопје случаи собирале собирачите Солун спахии спахиите спахија спахијата според старешина суд судот султанот Султанскиот диван таа такса тие тимар три туку турската Турската империја Турски документи турскиот Турција Турците тутунот уште ушурот ферман форма на отпор христијаните Цветкова џизие џизието

Bibliographic information