Temni kažuvanja

Front Cover
Makedonska kniga,, 1967 - Macedonia - 168 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
5
Section 2
32
Section 3
45

9 other sections not shown

Other editions - View all

Common terms and phrases

Аирлија Ај Ајде Ајде-бре Александрија Ама Ами арно башибозук бевме бегот Битола бре Бугарија вака велам Велес вели веќе ви вие вика викаа викам викна ВМРО војвода војводите војска вујко Мане гледаат гледаме Глигор голема господ градот грев Грција двајца детево Добро дојде дојдоа дома души Еве Еден ден едни едно Ерменци Ете жени заедно затворот земја знае знаеме имаше јас кажам кокошка колку комитите Крапа кулата куќа леб Лежавме Ленка лозје луѓе мајка Македонија Македонци Мала Азија малку мене многу море мори наше нашите некаде некои нив ние никој ништо ноќта оваа овие одам одат оди одиме одите околу Ореше Отешево оти пак пат повеќе Постол потем Потоа правиме праша пушките работа Разловечко востание рекоа реков рековме Ресен рече Ристе Ристета сега село селото сите Славејко Солун сонце стаса стасавме таа таму татко тие тогај три тука турската турски Турција Турците угоре удри уште четата четите човек човекот Шевкија

Bibliographic information