Macedonia, the beauties of in traditions and legends

Front Cover
Matica makedonska, 1995 - Historic sites - 119 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Убавините на Македонија низ преданија и легенди
5
Ристос на македонска земја
21
Градот Прилеп
34

6 other sections not shown

Common terms and phrases

апгЈ апсЈ Бакарно Гумно бегот Битола близината веднаш велат видел внатре вода водата голема градот Девојката дедото Ное Демир Капија денеска добро Дојранското Езеро Еден ден едно езерото жената змевот Игуменот изворот изграден изгради имало името јас Јѕ Јп калето Калина Кита Клепа коишто кон Кораб Крчин л/ои1сЈ луѓе луѓето манастир манастирот Свети Мариово Марко Крале место местото мечката многу можел МЦ НагЈ наоѓа народот неа неговата некои неколку нив никој ниту овие овчарот оѓ оеаиТу оееп оиг околу Откако оу Охрид Охридското Езеро пак пашата Пелистер пештера пештерата планината повеќе Поле почнале преданија и легенди Прилеп Прохорија работа реката рекол реор1е решиле Ристос саатот сабајлето светецот Свети Аранѓел свети Илија свети Јоаќим Осоговски Свети Јован Бигорски свети Климент свети Наум Свети Прохор Пчињски својата својот Секој селаните селото сите стигнале таа таму Тг1е Тето тие ТМе ТНе Тогаш Тпе три тука Турците убавина убавината уште царот црквата Црн Дрим Чепигово

Bibliographic information