Kedili Şehirin Mistiği: Kahve, Horus Ve Camel'dan Kutsal Ice Solosu Adına!

Front Cover
Orkun Usta - 354 pages
0 Reviews

Romanda işlenilen konular arasında zihinsel hastalıklar, masallar, cinsel doyumsuzluk, yabancılaşma, fetişler, şiddet, mitolojiler, Ankara sokakları, Ankara barları, çalışmanın gereksizliği, mor hırkalı kızlarca hırpalanmış kediler, bir tutam kıvırcık saçın kainatın üzerinde uzayıp gitmesi, kuzey ışıklarının nasıl oluştuğunun gerçek hikayesi, karanlık çağlarda dünyanın dört bir yanında yeraltına kazılan tüneller, kırmızı pelerinli bir sabır, makina mühendisleriyle inşaat mühendisleri arasındaki farklar, sarhoş girilen bir camide Tanrı’yla konuşmaya çalışmak, büyülü ilaçlar satan eczaneler, gözlerini kapamadan şarkı söyleyenler, kainatın sonundaki boşlukta ne yattığı merakı, dünün her zaman farklı bir gün olması sorunu, bazı insanların haddinden fazla değişmesi sonucu işi ölmeye kadar götürmekte diretmesi, kahveyle vaftiz edilen gecenin çocukları, boynuna kedi tasması bağlanarak evin içinde el ve dizlerinin üzerinde gezdirilen kadınlar ve Ekşi Sözlük gibi sanal ortamların bize sunduğu insanlar gibi şeyler yer almaktadır. 

Bu postmodern konuların ciddiyetsiz ve laçka duruşlarına karşın bir araya geldiklerinde olabildiğince ciddi bir tablo oluşturabilmesiyse Kedili Şehirin Mistiği’nde yatan bir alamettir.

Kedili Şehirin Mistiği bugün ve geçmiş arasında sıçramalar yaratarak, cinnetin eşiğine sürüklenen Limon Süpernova'nın hayat hikayesini anlatmaktadır.  Şu bilinmelidir ki her ne kadar bir kız ismi gibi dursa da Limon erkektir ve Limon ismi yine de 30 Rock'ın Lemon'ından, Süpernova'sı ise Battlestar Galactica'nın yıldızlara saçılan senfonilerinden gelmektedir.

Kedili Şehirin Mistiği'nde yazara Naziler'e değinecek kadar zaman kalmamış olsa da hiçkimse ama hiçkimse "Gözlerim Adolf'u aradı doğrusu..." demeyecektir. Nitekim Limon bazı bakımlardan Hitler'i, bazı bakımlardansa Tuborg Kırmızı'yı aratmamaktadır.   

 

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
Section 2
Section 3
Section 4
Section 5
Section 6
Section 7
Section 8
Section 9
Section 10
Section 11
Section 12
Section 13

Other editions - View all

Common terms and phrases

About the author

 Marty Mcfly ile geçmişe dönerek 1985 yılında Ankara'da doğdu. Hayatı boyunca Çankaya ve Tunalı'nın vaad edilmiş topraklarında yaşadı. İlkokulda eline kağıt ve kalemi alarak yazdığı ilk edebi satır, "Kar, kar ne hüzündür" oldu. Doğrusu pek bir utandı. Yaz tatilinde arkadaşları dışarıda bisiklet sürüp birbirinin dişini kırarken o evde kalarak Super Mario (Nintendo değil, Atari Mario'su) oynayıp 80 Günde Devr-i Alem okumayı tercih etti. Tastamam bir yazar olmak amacıyla 3. sınıfta üniversiteyi bıraktığında tam olarak ne yaptığının kendisi de bilincinde değildi ancak bu yine de kendisini Hank Moody gibi hissetmesine engel olamadı. Sonrasında upuzun yıllar geçti. Yayınevlerinin romanlarını yayımlamak için istedikleri değişiklikleri asla kabul etmedi. Derken kendini birden bire burada buluverdi. 

Orkun Usta bugünlerde Roma Tarihi ve Akihabara Sokakları arasında elleri ceplerinde dolanıp duruyor ve birtakım şeyler biriktiriyor.  

Bibliographic information