Bugarskata egzarhija i makedonskoto nacionalno osloboditelno dviženje, 1893-1908

Front Cover
Kultura, 1982 - Macedonia - 298 pages

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Политиката на егзархијата во Македонија 18931903 57
1
Македонија во втората половина на минатиот век
13
Дејноста на версконационалните пропаганди во Ма
30

9 other sections not shown

Common terms and phrases

апарат арх биле Битола борба борби Бу бугар Бугарија бугарска бугарската бугарската буржоазија Бугарската егзархија бугарскиот бугарските Бугарското ваквата век Види власт востание врз въ Герасим години граѓанство Григориј движење дејност дел дело Димевски документи донија друга страна друго Ѓорче Петров Ег егзар Егзархијата егзархиски егзархот ед еден една едно епархии епархија империја ини институции интелигенцијата истакнува историја Истото јазик Јосиф кедонија комитет кон крајот Ма Маке македон Македонија Македонската револуционерна организација македонскиот меѓу Меѓутоа места место митрополитот многу мошне национална националноослободително движење начин неа неговата некои нив оваа овие односно оп општините пак пат патријаршија Петров повеќе политика понатаму Поп Поради потоа прашање преку пропаганда работи своето свои своите своја својата својот сето сили сите ската Скопје Славко Солун Софија София Спомени според спрема сред страна судири таа таа смисла тие ТМОРО учи училишта учители учителите уште Фонд Христо Цариград Цариградската ЦДИА цел црква црковно црковно-училишни општини

Bibliographic information