Ženata vo makedonskata narodna kniževnost

Front Cover
Misirkov, 1989 - Folk-literature, Macedonian - 99 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
4
Section 2
5
Section 3
11

6 other sections not shown

Common terms and phrases

бабо мори баладите бидејќи Битола варијанти веќе војвода всушност гатанката девојката ден дете доменот другите друшки дукат ѓи еден едно епика жена ЖЕНАТА ВО НАРОДНИТЕ жените женски женскиот лик женските ликови животот Јана јас Каваев карат кату книжевност колку кон крајно кси Кузман Шапкарев ЛИКОВИ ВО НАРОДНИТЕ ликовите ликот на жената Лилјана лозје лошата лудо маж мажите мажот мајка мајката македон македонската народна македонските народни приказни Марко Цепенков меѓу месечина Милад младата ММФ многу мома момата мотив мотивот мошне нај најчесто народна поезија народната народни песни народни стихови народни умотворби народните балади ната нашите неа нејзината нејзиниот новели новелите оваа овие народни односно оти пак пекол Пенуш песна поговорки покрај помеѓу претставува разбира рамките речиси рожби свекрвата својата својот семејство семејството сепак сестра сестрата сите ските Скопје случаи случаите снаа сопруга стоицизам сторила таа тие това толку три туку ќерка ќерко уште фурка царо царут Цепенк Шапк Шар Планина шчо

Bibliographic information