Sociǰalen i politički profil na političkite partii vo Makedoniǰa

Front Cover
Liber, 1996 - Political Science - 274 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Предговор
1
ОСНОВНИ КАРАКТЕРИСТИКИ НА
11
Граѓанското општество концепт за анализа на политичките партии
43

19 other sections not shown

Common terms and phrases

апгЈ бројот Види власта влијаат ВМРО ВМРО-ДПМНЕ врз основа граѓаните граѓанското општество дејствување дел демократијата демократски Димитар Мирчев диференцијација доколку државата другите ДС-ПЗ ДХПМ евиденција еден заедница затоа идентитет на политичките идентитетот изборите имаат Имено индикатор интереси интересите испитаниците истражувањето јавуваат карактеристики колку кон констатира контекст Лигата за демократија МААК македонското Македонци матрица МДСМ меѓу модел можат моќ моќта населението настануваат НДП неа некои нив НПМ образование оваа овие одделни односи односите односно одредени оние општествената општествени општеството органи организација ориентации основните пазарна економија парламентарна демократија партии во Македонија партиите партијата партиски партискиот систем партиските ПДП повеќе податоците поимот поли политичка култура политичката партија политички субјекти политичкиот плурализам политичките партии Понудената посебно прашања преку програмските процес процесот ПЦЕР Република Македонија РЗПМ СДПМ СДСМ секој сите СКМ-ПДП Скопје слоеви сопственост социјален социјална социјалната социјални групи СПМ според СРСМ структура структурата таа таквите тие тогаш три трудот укажува цит цит.дело член членството

Bibliographic information