Istorija na makedonskiot narod

Front Cover
Makedonska kniga, 1988 - Macedonia - 375 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
5
Section 2
7
Section 3
10
Copyright

17 other sections not shown

Common terms and phrases

активност акции Балканот бидејќи биле Битола борба борбата Бугарија бугарската бугарскиот бугарските буржоазија вање Вардарска Македонија век Велес весникот Византија византиската влада власт влијание ВМРО Обединета воени војна војната војска востание востанието востаниците времето врз голем градови градовите градот Грција грчката движење дејност дел додека донија држава другите Егејска Македонија еден единици единиците ЕЛАС заедно западна Македонија земја земјата итн јазик Југославија комитет кон КПГ КПЈ крајот Маке македон македонската македонски јазик македонскиот Македонци меѓу Меѓутоа мерки многу народи народот население населението ната национално неа некои неколку нив нивната нивните нија ните њето оваа овие околу организација Освен ослободување Османската империја Охрид партија Пиринска Македонија повеќе покрај политички положба помеѓу поради потоа почетокот прашање првата првите преку Прилеп пропаганда работа раководството Револуционерната Самуил своето свои својата својот сили сите ската скиот ските Скопје Словените создавање сојуз Солун Софија Србија српската таа текот територија тие три турската уште цел ЦК штаб

Bibliographic information