June 1, 1868, — of the Department of the Platte, June 30, 1868, to Jan., 1876, — of the Department of Dakota, Jan. 3, 1876, to Sep. 23, 1880; as

(LlEUt.-COLONEl, STAFF ASSt. ADJUTANT-GENERAl, JUNE 15, 1880)

Assistant to the Adjutant-General, Washington, D. C, Sep. 30, 1880, to June 1, 1885; as Adjutant-General of the Department of Texas, June 15, 1885, to May 9, 1888; on sick leave of absence, to Jan. 9, 1889 ; as Adjutant-General of the Division of the Pacific and Department of California since Jan. 19, 1889.

Colonel, Staff Asst. Adjutant-general, June 7,1889.

1696..(Born Pa.) LEWIS MERRILL (Ap'd Pa.). 20

Military History. — Cadet at the Military Academy, July 1,1851, to July 1, 1855, when he was graduated and promoted in the Army to Bvt. Second Lieut, Of Dragoons, July 1,1855.

Served : in garrison at Jefferson Barracks, Mo., 1855; on frontier duty at Fts. Leavenworth and Riley, 1855-56 ; in garrison at Carlisle Barracks,

(second Lieut., 2d Dragoons, Dec. 13, 1855) Pa., 1856 ; on frontier duty at Ft. Riley, Kan., 1856,—in quelling Kansas Disturbances, 1856-57, 1857-58, — on Utah Expedition, 1858, — and Ft. Kearny, Neb., 1858 ; on sick leave of absence, 1858-59, — Scouting against Kiowa and Comanche Indians, 1860 ; and on frontier duty at Fts. Larned and Riley, Kan., 1860, — and at Ft. Leavenworth, Kan., 1861. First Lieut., 2d Dragoons, Apr. 24, 1861: 2d Cavalry, Aug. 3,1861.

Served during the Rebellion of the Seceding States, 1861-66 : in Mustering and Organizing Volunteer Regiments, May to Aug., 1861; in Operations in Missouri, Aug., 1861, to May, 1863, being engaged

(colonel, Merrill's Horse Missouri Cavalry Volunteers, Aug. 23, 1861)

against guerrillas infesting the Southwestern and Northern parts of the State, Sep., 1861, to Mar., 1862, — and in command of the District of St.

(captain, 2d Cavalry, Oct. 1, 1861) Louis, Mo., Mar. to Nov., 1862, and of North Missouri, Nov. 2, 1862, to May, 1863 ; in command of Cavalry Brigade in Arkansas Campaign, Aug. to Nov., 1863, being engaged in the Action near Little Rock, Ark., Sep. 9, 1863, — Capture of Little Rock, Sep. 10, 1863, — Pursuit of the (bvt. Major, Sep. 10,1863, For Gallant And Meritorious Services

At The Capture Of Little Rock, Ark.) enemy under General Price, Sep.-Oct., 1863, — and various Skirmishes during the Campaign ; in charge of West Division of Cavalry Burean, at St. Louis, Mo., May to Nov., 1864, during which period he organized a Provisional Brigade of Cavalry, which he commanded in the beginning of General Price's Invasion of Missouri ; in command of Regiment on the March from Eastport, Mis., to Chattanooga, Ten.; in Operations against guerrillas in Northwest Georgia and Alabama, and Escorting trains from Chattanooga to Atlanta, Ga., Jan. to July, 1865; on Court(bvt. Lieut.-col., Mar. 13, 1865, For Gallant And Meritorious Services During The Rebellion) (bvt. Brig.-general, U. S. Volunteers, Mar. 13,1865, For Gallant

And Meritorious Services During The Rebellion) martial duty, July to Dec., 1865; and in command of Squadron 2d Cavalry, Feb. 1 to Sep. 17, 1866, at Ft. Leavenworth, Kan.

Mustered Out Of Volunteer Service, Dec. 14, 1865. Served: as Acting Assistant Inspector-General of the Department of the Platte, Sep. 17, 1866, to Sep. 1, 1868, and Acting Judge Advocate to

(major, 7th Cavalry, Nov. 27, 1868) Mar. 1, 1869; on frontier duty at Camp, near Ft. Hays, Kan., Apr. 22, to June, 1869, — as Judge Advocate of Courts Martial at Ft. Harker, Kan., and at Santa Fe" , N. M., to Nov., 1869,— Ft. Leavenworth, Kan., Nov. 30, 1869, to July, 1870, — en route to General Custer's command in the field in Kansas, July, 1870, — in command of Artillery Detachment of Custer's command, to Oct. 13,1870, — and in command of troops in Southeastern Kansas, Ft. Scott, Kan., Nov. 9, 1870, to Mar., 1871 ; in garrison at Yorkville, S. C, Mar., 1871, to June 4, 1873; on sick leave of absence to Aug., 1874; on frontier duty at Ft. Rice, Dak., Aug.-Sep., 1874, — and at Shreveport, La., in command of District of Upper Red River, Oct, 13, 1874, to Jan. 29, 1876 ; on duty with Centennial Commission, at Philadelphia, Pa., Mar. 22 to Nov, 1876 ; on frontier duty at Ft. Lincoln, Dak , Dec. 29, 1876, to May, 1877, — on Yellowstone Expedition to Oct., 1877, — at Ft. Lincoln, Dak., Oct. 26, 1877, to July 4, 1878, — Scouting, and at Bear Butte, Dak., to Nov. 24, 1878, — Standing Rock, Ark., to June 1, 1880, — guarding extension of North Pacific Railroad, to Dec. 9, 1880,— Ft. Yates, Dak., to Jan. 9, 1881, — and Escorting working parties on the North Pacific Railroad (Court Martial, Jan. 9 to June 10, 1881), to Dec. 7,1881 ; as Member of Board at St. Panl, Min., to inspect horses, to July, 1882 ; in command of guards to engineer and construction parties on North Pacific Railroad, to Nov. 23,1882; on leave of absence to Feb. 15, 1883; on frontier duty at Ft. Yates, Dak., to May 21, 1883 ; and on sick leave of absence, to May 21,1886. Retired From Active Service, May 21, 1886, For Disability In Line Of Duty.

1697. . (Born Del.).. .ALFRED T. A. TORBERT. ... (Ap'd Del.). .21

Military History. — Cadet at the Military Academy, Sep. 1, 1851, to July 1, 1855, when he was graduated and promoted in the Army to Bvt. Second Lieut, Of Infantry, July 1, 1855.

Served: on frontier duty, in conducting Recruits to Texas, 1855-56, (second Lieut., 5th Infantry, July 19, 1855) — Ft. McIntosh, Tex., 1856, — and Scouting against Lipan Indians, 1856; in Florida Hostilities against the Seminole Indians, 1856-57 ; in garrison at Jefferson Barracks, Mo., 1857 ; on frontier duty on Utah Expedition, 1857-60, — March to New Mexico, 1860, — and Ft . Stanton, N. M., 1860-61 ; and on leave of absence, 1861.

First Lieut., 5th Infantry, Feb. 25, 1861.

Served during the Rebellion of the Seceding States, 1861-66 : in Mus(captain, Staff Asst. Quartermaster, Aug. 3, 1861 : Declined) tering New Jersey Volunteers into service, Apr. 17 to Sep. 1, 1861 ; in command of Regiment in the Defenses of Washington, D. C, near Alex

(COLONEl, 1sT NEW JERSEy VOLUNTEERS, SEp. 16, 1861)

andria, Va., Sep. 17, 1861, to Mar. 10, 1862 ; in the Virginia Peninsular

(captain, 5th Infantry, Sep. 25, 1861) Campaign (Army of the Potomac), Mar. to Aug., 1862, being engaged in the siege of Yorktown, Apr. 5 to May 4, 1862, — Action at W est Point, May 8, 1862, —Battle of Gaines's Mill, June 27, 1862, — and Battle of Charles City Cross-roads, June 30, 1862; in command of Brigade of 6th Corps, from Aug. 28, 1862, in the Northern Virginia Campaign, being engaged in the Battle of Manassas, Aug. 29-30, 1862; in the Maryland Campaign (Army of the Potomac), Sep. to Nov., 1862, being engaged in the Battle of South Mountain, Sep. 14, 1862, where he was wounded, — Battle of Antietam, Sep. 17, 1862, — and March to Falmouth, Va., Oct.-Nov., 1862 ; in the Rappahannock Campaign (Army

(brig.-general, U. S. Volunteers, Nov. 29,1862) of the Potomac), Dec., 1862, to Jan., 1863; on sick leave of absence, Jan. to June, 1863; in command of Brigade, 6th Corps (Army of the Potomac), in the Pennsylvania Campaign, June to Sep., 1863, hieing engaged in the Battle of Gettysburg, July 2-3, 1863, — Skirmish at Fair(bvt. Major, July 4, 1863, For Gallant And Meritorious Services At The Battle Of Gettysburg, Pa.)

field, Pa., July 5, 1863, — and Pursuit of the enemy to Warrenton, Va., July, 1863; in the Rapidan Campaign (Army of the Potomac), Oct. to Dec., 1863, being engaged in the Combat at Rappahannock Station, Nov. 7, 1863, — and Operations at Mine Run, Nov. 26 to Deo. 3, 1863; in command of 1st Division of Cavalry (Army of the Potomac), Apr.May, 1864 ; on sick leave of absence, May 8-15, 1864; in command of the Cavalry, May 15-26, and of 1st Division of Cavalry, May 26 to July 30, 1864 (Army of the Potomac), in the Richmond Campaign, being engaged in the Skirmishes at Milford Station, May 21, and North Anna River, May 23, 1864, — Action of Hanovertown (in command), May 27, 1864, — Battle of Hawes' Shop, May 28, 1864, — Action of (bvt. Lieut.-col., May 28,1864, For Gallant And Meritorious Services At The Battle Of Hawes' Shop, Va.)

Matadequin Creek (in command). May 30,1864, — Battle of Cold Harbor, May 31 to June 1, 1864, — Battle of Trevillian Station, June 11, 1864, — Skirmish at Mallory's Ford Cross-road, June 12, 1864,— Action of Tunstall's Station, June 21,1864,—and Combat at Darbytown, July 28, 1864 ; as Chief of Cavalry of the Middle Military Division, Aug. 8,1864, to Jan. 10, 1865, in the Shenandoah Campaign, being engaged in the Action of Winchester (in command), Aug. 17, 1864, — Action of Kearnysville (in command), Aug. 25, 1864 — Battle of Opequan, Sep. 19, 1864, (bvt. Maj.-general, U. S. Volunteers, Sep. 9, 1864, For DistinGuished Services During The Rebellion. (bvt. Colonel, Sep. 19, 1864, For Gallant And Meritorious SerVices At The Battle Of Winchester, Va.)

— Actions (in command) of Milford, Sep. 22, Luray, Sep. 24, Waynesborough, Sep. 28, Mount Crawford, Oct. 2, and Tom's Run, Oct. 9,1864,

— Battle of Cedar Creek, Oct. 19, 1864, — Actions near Middletown, Nov. 12, Liberty Mills (in command), Dec. 22, and Gordonsville (in command), Dec. 23, 1864; on leave of absence, Jan. 10 to Feb. 27, 1865 ; in command of the Army of the Shenandoah, headquarters Winchester, Va., (bvt. Brig.-general, U. S. Army, Mar. 13, 1865, For Gallant And

Meritorious Services At The Battle Of Cedar Creek, Va.) (bvt. Maj.-general, U. S. Army, Mar. 13, 1865, For Gallant And

Meritorious Services In The Field During The Rebellion) Apr. 22 to July 12, 1865, —of the District of Winchester, Va., July 12 to Sep. 1, 1865, —and of the District of Southeastern Virginia, Sep. 1 to

(mustered Out Of Volunteer Service, Jan. 15, 1866) Dec. 31, 1865 ; and on leave of absence, Jan. 1 to Nov. 1, 1866. Resigned, Oct. 31,1866.

Civil History. — United States Minister Resident to the Central American States, Apr. 21,1869, to July 10, 1871. U. S. Consul General at Havana, Cuba, July 10, 1871, to Nov. 6, 1873, and at Paris, France, Nov. 6, 1873, to May, 1878.

Drowned, Aug. 29, 1880, By The Wrecking Of The Steamer Vera Cruz, Off Cape Canaveral, Fla.: Aged 47.

1698. .(Born Me.) CHARLES W. THOMAS*.(Ap'd at Large) .22

Military History. — Cadet at the Military Academy, July 1,1851, to July 1, 1855, when he was graduated and promoted in the Army to , Bvt. Second Lieut, Of Infantry, July 1, 1855. Second Lieut., 1st Infantry, Aug. 7, 1855.

Served: in garrison at Ft. Columbus, N. Y., 1855 ; on frontier duty at Ft. Chadbourue, Tex., 1856-57, — Scouting, 1857, — Ft. Chadbourne, Tex., 1857-58, — Quartermaster, 1st Infantry, June 1, 1858, to Mar. 31, 1860, — Ft. Lancaster, Tex., 1858, — Ft. Duncan, Tex., 1858-59, — Camp Verde, Tex., 1859,—and Operations against Cortin s' Mexican Maranders, 1859-60, being engaged in Combats near Ft. Brown, Tex., Dec. 14 and 21, 1859 ; and in garrison at Ft. Columbus, N. Y., 1860-61.

Served during the Rebellion of the Seceding States, 1861-66 : on Expedition in the " Star of the West," for the relief of Ft. Sumter, Charleston harbor, S. C, Jan., 1861, but, being fired upon, returned to New

(first Lieut., 1st Infantry, Mar. 15 To Nov. 23,1861) York, and in April again embarked in the "Baltic," which did not reach Charleston bar till the fort was being bombarded ; as Purchasing Commissary at Philadelphia, Pa., May, 1861, to Jan. 1, 1862; as Assistant in

(captain, Staff Asst. Quartermaster, June 14, 1861) the Quartermaster-General's Office, Washington, D. C, Jan., 1862 ; as Asst. Quartermaster at Fairfax Station, Va., Feb., 1862, on the Advance of the Army of the Potomac to Manassas; as Chief Quartermaster of the 3d Army Corps, at Ft. Monroe, Va, during the Virginia Peninsular Campaign, Mar. to Aug., 1862 ; as Chief Quartermaster of the 7th Army Corps and Department of Virginia, Aug. 20, 1862, to Aug. 10, 1863; in

(lieut.-colonel, Staff, U. S. Volunteers, Aug. 20, 1862, To Aug. 10,1863)

charge of Quartermaster Depot at Baltimore, Md., Oct. 21, 1863, to Sep. 24, 1864 ; as Chief Quartermaster of the Department of the South,

(major, Staff, U. S. Volunteers, Oct. 4,1864, To Dec. 10, 1866) Oct. 19,1864, to July 17, 1865, — of the Department of South Carolina,

(bvt. Major, And Bvt. Lieut.-col., Mar. 13, 1865, For Faithful And Meritorious Services During The Rebellion)

July 17, 1865, to June 2, 1866, — and of the Department of the Carolinas, June 6 to July 10, 1866 ; and on sick leave of absence, Aug. to Sep. 29, 1866.

Served: as Depot Quartermaster at St. Louis, Mo., Oct. 20, 1866, to Feb. 21, 1870,— Depot and Post Quartermaster at Ft. Monroe, Va., Mar. 1 to Dec. 23, 1870; and in settling Ids accounts, at Washington, D. C, Jan. 15 to May 31, 1872.

Resigned, May 31, 1872.

Civil History. — Clerk in the Interior Department, Washington D. C, 18— to 18—.

Died, Dec. 30, 1882, At Washington, D. C.: Aged 49.

* Son of Bvt. Maj.-General Charles Thoxab, U. S. Army.

1699. (Born Me.) JAMES H. HILL (Ap'd N. Y.). .23

Military History.—Cadet at the Military Academy, July 1, 1851, to July 1, 1855, when he was graduated and promoted in the Army to Bvt. Second Lieut, Of Infantry, July 1,1855. Served: in garrison at Carlisle Barracks, Pa., 1855; on frontier duty (second Lieut., 10th Infantry, Aug. 8, 1855) at Ft. Snelling, Min., 1855-56, — Ft. Ridgely, Min., 1856-57, — Utah Expedition, 1857-58, 1859-60, being engaged as Adjutant of Battalion of Utah Volunteers, Dec. 10, 1857, to Oct. 6, 1858, — Adjutant, 10th Infantry, July 16, 1860, to May 1, 1861,—and at Ft. Laramie, Dak., 1860-61.

First Lieut., 10th Infantry, Feb. 27,1861. Resigned, May 1, 1861. Joined in the Rebellion of 1861-66 against the United States. Civil History. — Unknown, nothing anthentic having been received. Died, June 6, 1890, At Wilmington, N. C.: Aged 56.

1700. .(Born Pa.) EDWARD L. HARTZ (Ap'd Pa.). .24

Military History. — Cadet at the Military Academy, July 1, 1851, to July 1, 1855, when he was graduated and promoted in the Army to Bvt. Second Lieut, Of Infantry, July 1, 1855. Second Lieut., 8th Infantry, Aug. 15,1855.

Served: in garrison at Ft. Columbus, N. Y., 1855; and on frontier duty, conducting Recruits to Texas, 1855, — Ft. Davis, Tex., 1855-56, — Scouting, 1856, — Ft. Davis, Tex., 1856,—Scouting, 1856-57, — Ft. Davis, Tex., 1857, — Escorting Captain Pope's Artesian-well Expedition in Texas, 1857-59, being engaged against Apache Indians in a Skirmish near Ft. Lancaster, Tex., July 26, 1857,—Ft. Davis, Tex., 1859,— Scouting and testing the efficiency of Camels for Transportation in Texas, 1859, — Escorting Lient. Echols' Topographical Party, 1859, — Operations against Cortinas' Mexican Maranders, 1859-60, — Ringgold Barracks, Tex., 1860-61, —Camp Hudson, Tex., 1861, — Adjutant, 8th Infantry, Mar. to May, 1861, at San Antonio, Tex., — and was captured by

(first Lieut., 8th Infantry, Feb. 28 To May 14,1861) Texan Insurgents, Apr. 23, 1861, and not exchanged till Aug. 27, 1862. Served during the Rebellion of the Seceding States, 1861-64: as Asst.

(captain, StaffAsst. Quartermaster, May 17,1861) Quartermaster at Washington, D. C., July 5, 1861, to Jan. 12, 1864; on Special duty, under the orders of the Quartermaster-General, Jan. 12 to Apr. 16, 1864; and in charge of the Chattanooga Depot, Ten., May 1 to July 9, 1864.

Dropped, July 29,1864.

Civil History. —Civil and Mining Engineer in Pennsylvania, 1864-66.

Military History. — Re-appointed in the United States Army, with the rank of

Captain, 27th Infantry, July 28,1866. Served : on frontier duty at Ft. R«no, Dak., Jan. to July, 1867, —Ft . C. F. Smith, Mar. to June, 1868, — Ft. Phil. Kearny, Dak., to Aug. 23, 1868, —and Ft. Sully, Dak., to Nov. 11, 1868.

Died, Nov. 11,1868, At Ft. Sully, Dak.: Aged 37.

X701 .(Born N. Y.). CLARENCE E. BENNETT.(Ap'd N. Y.). .25 Military History. — Cadet at the Military Academy, July 1, 1851, to

« PreviousContinue »