Pranvera e rrejshme e pesėdhjetegjashtės: vėshtrim studimor mbi Konferencėn e Tiranės dhe dokumente pėr protagonistėt e saj

Front Cover
Infbotues, 2015 - Albania - 322 pages
Njė vėshtrim studimor pėr Konferencėn e Partisė sė Punės tė Shqipėrisė tė Qytetit tė Tiranės, prill 1956 dhe pėr protagonistėt e saj. Nė libėr sillen gjithashtu dhe dokumente interesante pėr zhvillimet politike tė atij viti. Ishte koha kur nė Bashkimin Sovjetik dhe vendet e tjera socialiste tė Evropės Qendrore dhe Lindore po shkrinin "akujt" e Luftės sė Ftohtė me Perėndimin. Menjėherė pas Kongresit XX-tė tė PK tė Bashkimit Sovjetik, nė Tiranė, disa prej intelektualėve tė njohur komunistė guxuan tė pėrdornin tribunėn e partisė sė tyre pėr tė kėrkuar njė sistem mė njerėzor, njė "socializėm me fytyrė njeriu." Nė ndryshim nga vendet e tjera tė Bllokut socialist ku procesi i destalinizimit arriti tė largojė disa tipare represive tė sistemit, nė Shqipėri ngrica erdhi edhe mė e akullt. Instrumentet e dhunės pėr tė ruajtur tė paprekur pushtetin politik ekzistues u forcuan. Pranvera e '56-s ishte e rrejshme dhe shpresat e kritikėve tė konferencės rezultuan naive. Shqipėria mbeti staliniste dhe plagėt e shoqėrisė sė sėmurė shqiptare vazhdojnė tė ndihen edhe sot. Libri ka per recensent publicistin e njohur Fatos Lubonja.
II
Prof. dr. Ana LALAJ ėshtė studiuese nė Institutin e Historisė pranė Qendrės sė Studimeve Albanologjike, pedagoge e jashtme nė Universitetin e Tiranės dhe drejtore e Qendrės sė Studimeve Shqiptare pėr Luftėn e Ftohtė, Ka kryer studimet e larta nė degėn histori-gjeografi tė UT (1975) dhe ka qenė drejtore e Institutit tė Historisė pranė Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė (1997-2005). Ėshtė autore e dy monografive pėr Kosovėn gjatė Luftės sė Dytė Botėrore dhe pas saj, si dhe dy librave me studime "Dosjet e Luftės" dhe "Pranvera e rrejshme e '56-s." Gjithashtu Lalaj ėshtė autore dhe bashkautore e njė varg artikujsh e projektesh shkencorė tė botuar brenda dhe jashtė vendit, nė SHBA, nė Rumani, nė Bullgari, nė Gjermani etj. Ka marrė pjesė nė konferenca shkencore kombėtare dhe ndėrkombėtare pėr Luftėn e Ftohtė dhe ka prezantuar kumtesa e referate mbi historinė e Shqipėrisė nė Luftėn e Ftohtė. Lalaj ka kryer studime intensive veēanėrisht pėr marrėdhėniet shqiptare-jugosllave, shqiptare sovjetike dhe shqiptare-kineze, si dhe pėr impaktin qė pati politika e brendshme shqiptare gjatė Luftės sė Ftohtė nė jetėn e pėrditshme tė popullsisė. Gjithashtu Lalaj ka kryer specializime dhe hulumtime nė Librarinė e Kongresit me bursė tė qeverisė amerikane "Fulbright"; nė Kolegjin Saint Anthony's nė Oxford me bursė tė Kėshillit tė Evropės; si dhe nė universitete tė tjera, biblioteka dhe arkiva nė SHBA dhe Evropė.
III
Prof. Dr. Ana Lalaj, is a researcher at the Center for Albanian Studies, a lecturer at the Tirana University in Tirana, Albania and the director of the Albanian Cold War Studies Center (ACWSC). Prior to that, she served as the director of the Institute of History in Tirana for 8 years (1997- 2005). Lalaj has written two monographs on Kosovo during WWII and following WWII, two other books "Dosjet e Luftės" (The Files of the War) and "Pranvera e rrejshme e '56-s" (The False Spring of '56-th). Lalaj is outhor of several articles in the scientific magazines in Albania and abroad. Her current research focuses on Albania in the Cold War and more specifically on Albanian -Yugoslav relations. Lalaj has participated in a number of international scholarly conferences where she has presented papers on Albanian -Soviet and Albanian -Chinese relations. In edition, Lalaj has done extensive research on the impact that Albanian domestic policy during the Cold War had on the day -to-day life of the population. She is a contributor to the Cold War International History Project Bulletin in Woodrow Wilson Center, Washington D.C. Lalaj graduated from the Tirana University and has received a number of distinguished scholarships, including a Fulbright fellowshi

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Bibliographic information