Makedonskata nova drama, ili, Voved vo fenomenologijata na sovremenata makedonska dramaturgija

Front Cover
Detska radost, 1996 - Macedonian drama - 369 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
5
Section 2
19
Section 3
51

4 other sections not shown

Common terms and phrases

автор Ан Иберсфелд Аристотел Арсовски Ацо Алексов безмалку Битола Благоја Бранко Ставрев Васил Иљоски Вејка веќе Венко Марковски Владимир Милчин воопшто врз всушност говорот Горан дела Димитар Драган Вељановски драм драма драмата драматуршки драми драмската Драмски театар драмски текст драмскиот драмско писмо драмското ДТ Скопје ДТС еден едночинка ем Зорица Георгиевска и/или Ингарден исклучително Јордан Плевнеш коишто којашто Коле Ангеловски Коле Чашуле кон Куклен театар Културен живот литература Љубиша Георгиевски македон македонска драматургија македонскиот Миле Неделковски Миодраг Шаурек мислам Митрев МНТ модел навистина најпосле Наумовски неговата неговиот нејзината некои нив ниту НТ Битола обј оваа овие одн онаа оние оттука пиеса повеќе помеѓу постојано праизв преку разбира реж самиот својата секогаш секој сепак сите ски Скопје слики Слободан Унковски современа современата македонска Современост сосема сп Спасе Нелов според Стефановски сцена сцената сценска таа таканаречената тв-драма театарот театарска театарскиот текот текстови тие токму три туку уметничко дело уметност Унковски уште форма

Bibliographic information