Srpsko-makedonskite odnosi vo XIX-ot vek: do 1897 godina

Front Cover
Nova Makedonija, 1973 - Serbia - 515 pages

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Предговор
7
Поим за Македонија и нејзината управна и црковна поделба во
15
Политичкиот и економскиот развој на Македонија во Х1Хот век
21

36 other sections not shown

Other editions - View all

Common terms and phrases

60-тите години VIII Австро-Унгарија автор АИИС Београд Бидејќи Битола Битолскиот Боди Бугарија бугарската Бугарската егзархија Васиљевип Велес Верковиќ Веселиновип вилает Врски години на Х1Х-от Грција грчката ДАЈ ДАС дејност дел на Македонија додека дојде донија другите ДСС Егзархијата еден епископ Затоа имаше јазик ЈЈ Јовановип каза Карип Кариќ кн книги кон крајот конзул конзулат крај Маке македон Македонија македонски ученици Македонци Македонците меѓу Меѓутоа МИД Милоевиќ Министерството МНД многу МП надворешни работи наоѓаа неа некои неколку нив Новаковиќ Одборот одделни околу оние општина Освен Охрид Патријаршијата патријаршиски повеќе податоци подоцна поради Портата потоа почетокот почна ППО преку Прилеп пропаганда во Македонија работа работата Ристип својата својот Серес сите ската Скопје Солун според Србија српската влада српската пропаганда српски српски јазик српскиот српските српското Ст Стара Србија таа текот тие тогаш три туку турските власти Турција успеа учебна училишта училиштата учители учителите уште Х1Х-от век Цариград Цариградската патријаршија Џамбазовски

Bibliographic information