Odbrani dela: Ramna zemja. Kuḱa pod Kaleto

Front Cover

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Common terms and phrases

ама Ангелина бидејќи вагон велеше ветрот веќе влезе внатре вратата врз Германци главата гласот гледаше Грција дворот дедо ден денот децата Димостен добро додека дојде Доне другарот другата другите еден еднаш едно жената животот зад заедно затоа зборуваше земја земјата знае знаеше излезе имаше јас колку кон Костадин крајот куќата лицето луѓе луѓето маж мајка малку Мандулски мачки меѓу мислата многу можеби можеше навистина надвор најде ната неа небото неговата неговиот неговите неговото некаде некое некои некоја немаше нив нивните никогаш никој ништо нозе нозете ноќта оваа Одборот околу онаа оние остана оти очите пак Папокот пат Пела Пелагија повеќе подоцна полето потоа почна преку прозорецот работи раката рацете рече речиси сакаше самата своето својата својот сега селото сите Скопје сонце сонцето сосема срцето Сталин старецот таа таму Танаско татко тето тие тогаш токму толку три тркалата тркало тука туку тула улицата устата уште црници чад Чана чиниш човекот шините

Bibliographic information